World Festival of Circus Art. Russia, The Great Moscow State Circus. 7th of September, 2018.

Hem rebut un Comunicat amb tots els guanyadors del Fesival Internacional del Circ Elefant d’Or de Girona. Us el reproduïm:

Closing eyes d’Ekaterina Zapashnaya amb el número de cintes aèries (Rússia) i Wesley Williams amb el monocicle més alt del món (Estats Units) han estat els guanyadors dels Elefants d’Or d’aquesta 9a edició del Festival Internacional del Circ Elefant d’Or de Girona, que ha tingut lloc del 13 al 18 de febrer al Camp de Mart.

Entre els guanyadors dels elefants d’Or, Plata i Bronze –8 en total— en destaca la presència dels artistes russos, que se n’han endut fins a 6 en aquesta edició que commemorava el 50è aniversari de l’arribada del circ rus a casa nostra.

Per altra banda, els premis del Públic i de la Crítica han distingit respectivament al número de cintes aèries del duo Closing eyes (Rússia) i a Deserve to Fly amb el número del portor coreà (Russia) –una disciplina mai vista abans al Festival. 

El premi de la Imatge ha estat pel duo Dádiva (Cuba) amb les acrobàcies al damunt del rola rola i el premi especial del jurat se l’ha endut Red Sails, el número de teles aèries interpretat pel Duo Mikhailova.


RELACIÓ DELS PREMIS

Elefants d’Or
Closing eyes by E. Zapashnaya, cintes aèries (Rússia)
Wesley Williams, monocicle (Estats Units

Elefants de Plata
Andrey Lyamin, màstil aeri (Rússia)
Jump’n’Roll, planxa coreana (Rússia)
Anhui Acrobatic Troupe, equilibri de bancs (Xina)

Elefants de Bronze
Troupe Sherbakov, malabars en grup (Rússia)
Troupe Volozhanin, equilibris en escala (Rússia)
Deserve to Fly, portor coreà (Rússia)

Premi del Públic
Closing eyes led by E. Zapashnaya, cintes aèries (Rússia) 

Premi de la Crítica
Deserve to Fly, portor coreà (Rússia)

Premi Especial del Jurat
Red Sails by Duo Mikhailova, teles aèries (Rússia)

Premi de la Imatge
Duo Dádiva, acrobàcies al damunt del rola rola (Cuba)

D’entre tots els participants a l’Espectacle Blau i l’Espectacle Vermell, només 14 han arribat a la final i han actuat en aquesta gala d’or que clausura el Festival. Entre els finalistes hi havia Closing eyes led by E. Zapashnaya (Rússia), Wesley Williams (Estats Units), Andrey Lyamin  (Rússia), Jump’n’Roll (Rússia), Anhui Acrobatic Troupe (Xina), Troupe Sherbakov (Rússia), Troupe Volozhanin (Rússia), Deserve to Fly (Rússia), Duo Dádiva (Cuba),  Yinchuan Acrobatic Troupe (Xina), Red Sails by Duo Mikhailova (Rússia), Argendance Girls (Argentina) i els pallassos Andrei Popylovsky (Rússia) i Oksana Awkward (Rússia).


Atraccions participants a la Gala d’Or per ordre d’actuació:
Red Sails by Duo Mikhailova, teles aèries (Rússia)
Yinchuan Acrobatic Troupe, acrobàcia en bicicleta (Xina)
Andrei Popylovsky, comicitat (Rússia)
Duo Dádiva, acrobàcies al damunt del rola rola (Cuba)
Andrey Lyamin, màstil aeri (Rússia)
Oksana Awkward, comicitat (Rússia)
Deserve to Fly, portor coreà (Rússia)
Argendance Girls, malambo (Argentina)
Jump’n’Roll, planxa coreana (Rússia)
Troupe Volozhanin, equilibris en escala (Rússia)
Wesley Williams, monocicle (Estats Units)
Troupe Sherbakov, malabars en grup (Rússia)
Anhui Acrobatic Troupe, equilibri de bancs (Xina)
Closing eyes led by E. Zapashnaya, cintes aèries (Rússia) 

 

Pel que fa a l’assistència d’aquesta edició, el Festival ha acollit 33.864 espectadors al llarg dels 6 dies, una xifra que supera lleugerament la de l’edició anterior. Enguany a més, el Festival ha coincidit amb la segona edició del Circus World Market, d’entrada lliure, on s’han reunit empreses arribades de 9 països, entre els quals Vietnam, Rússia, Perú, Austràlia o Hongria.


PREMIS ESPECIALS
Premi Chimelong Circus, Yinchuan Acrobatic Troupe (Xina)
Premi Capital Circus Kazakhstan, Duo Dádiva (Cuba)
Premi Rosgoscirk, Wesley Williams (Estats Units)
Premi Firebird Productions,  Khorlan (Kazakhstan)
Premi Club du Cirque, Duo Dádiva (Cuba)
Premi Great Moscou State Circus, Yinchuan Acrobatic Troupe (Xina)
Premi Kharkov State Circus, Khorlan (Kazakhstan)
Premi State Circus Company of Ucraine, Hassak Troupe (Kazakhstan)
Premi Royal Circus Gia Eradze, Circus Arts Foundation
Premi Circus of Belarus, Andrei Popylovsky (Rússia)
Premis Sakha State Circus, Khorlan (Kazakhstan) i Hassak Troupe (Kazakhstan)
Premi Gomel State Circus, Wesley Williams (Estats Units)
Premi Nikulin Circus, Wesley Williams (Estats Units)
Premi Ruscircus.ru, Wesley Williams (Estats Units)
Premi Musée du Cirque Docteur Alain Frère, Hassak Troupe (Kazakhstan)
Premi China Acrobatics Association, Duo Dádiva (Cuba)
Premi Prodartes, Oksana Awkward (Rússia)
Premi Almaty Circus from Kazajistan, David Meraz (Mèxic

  • Alicia Alonso
  • West Side Story
  • Nomad
  • Crimen y telón