Foto de família dels nominats a la XXV edició dels Premis Butaca

Els Premis Butaca avancen calendari en la seva XXV edició i ja poden votar-se. La gala de lliurament de premis es farà el proper 14 de juliol, en el context del Festival Grec Aquest vespre, en una compareixença dels organitzadors a l’hotel OD de Barcelona, Toni Martín s’han anunciar els nominats en les diferents categories. Aquestes categories s’han ampliat per abastar tots els gèneres i disciplines.

 

La votació queda oberta fins el proper 7 de juliol a través dewww.premisbutaca.cat

 

Àngels a Amèrica del Lliure (8), La bona persona de Sezuan (7) i els Jocs florals de Canprosa (7) del TNC, La reina de la bellesa de Leenane de La Perla 29 i el musical La Jaula de las Locas de Nostromo Live, ambdues amb 6 nominacions, o amb 4, Stabat Mater (TNC) i Passionaria, l’espectacle de dansa de La Veronal al passat Festival Grec, lideren el “ranking” de nominacions.

 

El proper diumenge 14 de juliol es farà la gala de lliurament al Mercat de les Flors i després, els 25 anys es celebraran en una festa a la terrassa del Teatre Lliure.

Nominats a la 25a edició dels Premis Butaca 2019

MUNTATGE TEATRAL Àngels a Amèrica (Teatre Lliure) – La reina de la bellesa de Leenane (La Perla 29) – La tendresa (T de Teatre i Dagoll Dagom) – L’omissió de la família Coleman (Temporada Alta) – La bona persona de Sezuan (TNC) – L’habitació del costat (La Brutal / La Villarroel) – Scape Room (Arriska / Focus) – El gran mercado del mundo (TNC / Cia. Nacional de Teatro Clàsico) – Dogville: un poble qualsevol (Teatre Lliure) – Només una vegada (La Pocket / Grec’18)

PETIT FORMAT Travy (Teatre Lliure) – Una gossa en un descampat (Sala Beckett / Grec’18) – Vania (Heartbreak Hotel / Titus Andrònic S.L. / Teatros del Canal / Temporada Alta) – Stabat Mater (Cia Montse Esteve amb col·laboració del TNC) – Lapònia (Hause&Richman / Velvet Events) – Els ocells (La Calòrica / Temporada Alta)

DIRECCIÓ Àlex Rigola (Vania) – Jordi Prat i Coll (Els jocs florals de Canprosa) – Magda Puyo (Stabat Mater) – David Selvas (Àngels a Amèrica) – Sergi Belbel (Una gossa en un descampat) – Oriol Pla (Travy) – Julio Manrique (La reina de la bellesa de Leenane) – Oriol Broggi (La bona persona de Sezuan) – Àngel Llàcer (La jaula de las locas) – Xavier Albertí (El gran mercado del mundo)

MUSICAL Fun Home (No day but today) – La jaula de las locas (Nostromo Live) – Maremar (Dagoll Dagom) – Els jocs florals de Canprosa (TNC)

PÚBLIC FAMILIAR Rhumans (Teatre Lliure / Velvet Events / Grec’18) – Amour (Cia. Marie de Jongh) – Ballar és cosa de llibres (Plataforma cultural La Diürna)

ACTOR Pere Arquillué (Àngels a Amèrica) – Eduard Farelo (Una llíada) – Pablo Derqui (Com els grecs) – Roger Coma (Lapònia) – Lluís Homar (La neta del senyor Linh)

ACTRIU Marta Marco (La reina de la bellesa de Leenane) – Mercè Arànega (Shirley Valentine) – Montse Esteve (Stabat Mater) – Clara Segura (La bona persona de Sezuan) – Maria Rodríguez (Una gossa en un descampat)

ACTOR DE REPARTIMENT Quimet Pla (Travy) – Toni Gomila (La bona persona de Sezuan) – Quim Àvila (Àngels a Amèrica) – Enric Auquer (La reina de bellesa de Leenane) – Sergi Torrecilla (L’omisió de la familia Coleman)

ACTRIU DE REPARTIMENT Marta Pérez (La tendresa) – Francesca Piñón (L’omisió de la familia Coleman) – Carlota Olcina (L’habitació del costat) – Raquel Ferri (Àngels a America) – Mercè Arànega (Com els grecs)

ACTOR EN UN MUSICAL Ivan Labanda (La jaula de las locas) – Àngel Llàcer (La jaula de las locas) – Albert Bolea (Rent) – Joan Vázquez (Ciutat de gespa)

ACTRIU EN UN MUSICAL Mariona Castillo (Fun home) – Anna Moliner (Els jocs florals de Canprosa) – Elena Tarrats (Maremar) – Raquel Jezequel (Carrie, el musical)

ESCENOGRAFIA Sebastià Brosa (La reina de la bellesa de Leenane) – Marc Salicrú / Raquel Ibort / Marc Udina (Fun home) – Josep Iglesias / Oriol Broggi (La bona persona de Sezuan) – Laura Clos “Closca” (Els jocs florals de Canprosa)

VESTUARI Montse Amenós (Els jocs florals de Canprosa) – Alejandro Andújar (L’Habitació del costat) – Miriam Compte (La jaula de las locas) – Albert Pasqual (Els ocells)

DISSENY DE LLUMS David Bofarull (Els jocs florals de Canprosa) – Mingo Albir (Àngels a America) – Jordi Berch (Suite Toc num. 6) – Pep Barcons (La bona persona de Sezuan)

CARACTERITZACIÓ Ignasi Ruiz (Àngels a Amèrica) – Helena Fenoy / Marta Ferrer (La jaula de las locas) – Eva Fernández (La tendresa) – Ignasi Ruiz (Els jocs florals de Canprosa)

SO o ESPAI SONOR Damien Bazin (Àngels a Amèrica) – Lucas Ariel Vallejos (Stabat Mater) – Roger Àbalos (Maremar) – Damien Bazin (La reina de la bellesa de Leenane)

TEXT Només una vegada (Marta Buchaca) – Lapònia (Cristina Clemente / Marc Angelet) – Una gossa en un descampat (Claudia Cedó) – La memòria perduda (Pablo Ley)

NOVES APORTACIONS ESCÈNIQUES Excalibur i altres històries d’animals morts (Germans Picohueso) – Suite Toc num. 6 (Les Impuxibles / Judith Pujol / María Velasco) – Mili KK (Jumon Erra / Marc Angelet)

COMPOSICIÓ MUSICAL Joan Garriga (La bona persona de Sezuan) – Dani Campos (El temps que no tindrem) – Bárbara Granados (L’últim acte) – Clara Peya (Suit Toc num. 6)

MUNTATGE DE DANSA

Pasionaria (Cia. La Veronal / Mercat de les Flors / Teatros del Canal / Théâtre National de Chaillot / Les Théâtres de la Ville de Luxembourg / Sadler’s Wells / Tanz Im August / Grec’18 / Oriente Occidente Dance Festival) –Gran Bolero (Cia Jesús Rubio Gamo / Mercat de les Flors / Teatros del Canal) – On Goldberg Variations (Cia. Mal Pelo / TNC / Dansa Quinzena  Metropolitana de Barcelona) – La Oscilante (Pol Jiménez)

COREOGRAFIA Juan Carlos Lérida (La oscilante) – Marcos Morau (Pasionaria) – Maria Muñoz i Pep Ramis (On Goldberg Variations) – Roser López Espinosa (Trama)

INTÈRPRET FEMINÍ DE DANSA Lorena Nogal (Pasionaria) – Ariadna Montfort (Pasionaria) – Federica Porello (On Goldberg Variations)

INTÈRPRET MASCULÍ DE DANSA Pol Jiménez (La oscilante) – Manuel Rodríguez (Body on paper) – Rober Gómez (Nom)

INICIATIVA PER A PÚBLICS – La Perla 29 / La maleta de Portbou: Festival escenes de filosofia i teatre (per proposar un cicle en què arts escèniques i pensament van de la mà per oferir una nova visió als públics) http://www.laperla29.cat/portfolio/escenes-de-filosofia-i-teatre/

Mercat de les Flors: Programació expandida (per situar als públics en el centre de la seva estratègia a partir de l’organització d’una programació d’activitats de descoberta, coneixement i informació a partir de la programació artítica) http://mercatflors.cat/taller-per-a-espectadors-actius- 1819/

Terrats en cultura (per organitzar una programació d’arts en viu pensada a partir de la proximitat entre creadors i públics) https://coincidencies.org/terrats-en-cultura-2019/

TNC: Llegir teatre (per vincular teatre i literatura a partir de l’acció amb una xarxa de clubs de lectura a tot el territori) http://biblioteques.gencat.cat/ca/el-servei-de-biblioteques/linies- dactivitat/promocio_lectura_cultura/clubs_lectura/llegir_teatre

 

Deixa una resposta

Please enter your comment!
Please enter your name here